Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Monetarna politika u Bih". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
SADRŽAJ
Strana
1.UVOD.............................................................................................................................3.
2. INSTITUCIONALNI OKVIR, MONETARNA POLITIKA I DEVIZNE REZERVE.........................................................................................................................4.
2.1.Insitucionalni okvir bankarskog sektora.........................................................4.
2.2. Sprovođenje monetarne politike………………………………………........5.
2.3. Devizne reserve………………………………………………………….....6.
3.CENTRALNA BANKA BIH KAO BANKARSKI I FISKALNI AGENT...................9.
3.1.Centralna Banka BiH.......................................................................................9.
3.2.Širenje poslovanja i ugovori CB BiH............................................................10.
3.3.Saradnja sa EU institucijama i ECB..............................................................11.
4.MAKROEKONOMSKA SITUACIJA U BiH.............................................................12.
4.1.Bruto domaći proizvod..................................................................................12.
5.ZAKLJUČAK...............................................................................................................14.
6.LITERATURA.............................................................................................................15.
1.UVOD
BiH je zemlja u tranziciji u kojoj većina stvari koje su vezane za normalno funkcioniranje države nisu na svom mjestu niti poslije više od desetljeća od okončanja ratnih sukoba.
Pred BiH se postavlja još jako puno posla da bi se uključila u integracijske procese, te da bi postal sastavni dio EU, kojoj geografski pripada.
U ovom case study ćemo pokušati napraviti osvrt na instituciju Centralne Banke, na njenu ulogu način rada i značaj u okvirima BiH. Također ćemo se osvrnuti na makroekonomsku situaciju u BiH privredi I društvu.
2. INSTITUCIONALNI OKVIR BANKARSKOG SEKTORA, MONETARNA POLITIKA I DEVIZNE REZERVE
2.1.Insitucionalni okvir bankarskog sektora
Bankarski sektor u BiH regulisan je entitetskim zakonima o bankama, koji su u velikoj mjeriharmonizovani, te zakonima o bankarskim agencijama koji definišu njihove ciljeve, nezavisnost, nadležnost i odgovornost, Zakonom o osiguranju depozita na državnom nivou) i Zakonom o Centralnoj banci BiH koji dodjeljuje koordinacijsku ulogu CBBiH u bankovnoj superviziji. Pravni okvir za bankarstvo u proteklim godinama uspješno je dograđivan i stvorio je ambijent za efikasno funkcionisanje banka, uz adekvatan nadzor i kvalitetnu zaštitu depozitara. U maju 2006. donesen je Zakon o Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske, koja će djelovati u oblasti investicionog bankarsta, sa ciljem ciljem podržavanja razvojnih projekata. U junu i augustu 2006. nadležni organi RS i FBiH donijeli su nove Zakone o mikrokreditnim organizacijama koji predviđa da entitetske Agencije za bankarstvo preuzmu supervizorsku ulogu u ovom segmentu finansijskog sistema BiH.
Agencijama je dat rok od šest mjeseci poslije donošenja Zakona da donesu propise predviđene ovim Zakonom koje bi regulisale rad mikrokreditnih organizacija. Propisi o minimalnom kapitalu od 15 miliona KM (7,669 miliona eura) nisu se mijenjali od 2002., a ovaj propis je uticao je na konsolidaciju sektora i smanjenje broja banaka sa pedeset i pet na kraju 2000. na trideset i dvije na kraju 2006. Državni zakon o osiguranju depozita, iz 2002, omogućio je kreiranje pouzdane sheme za zaštitu deponenata i formiranje relevantne agencije. Primjena novog zakona, zajedno sa pratećim podzakonskim aktima, postala je obavezna za sve banke u augustu 2003. Kriteriji za članstvo u programu osiguranja generalno su isti kao i prudencijalni omjeri koje zahtijevaju Agencije za bankarstvo, ali sve banke moraju ispuniti zadate kriterije prije nego što postanu članice programa osiguranja.
---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!